Після самогубства 30 липня (11 серпня) 1915 р. першого зберігача музею Володимира Павловича Куровського, 11 серпня 1915 р. на засіданні Ради ОТКМ, за присутності М. Брайкевича, К. Костанді, О. Попова, А. Тодорова, І. Хойна розглядали питання щодо вибору зберігача Міського музею красних мистецтв. Засідання почалося вшануванням пам'яті Куровського вставанням, потім одноголосно обрали хранителем музею К. Костанді, про що сповістили Одеську міську управу, а також подякували художнику Дворникову за виконання обов'язків хранителя
Міська управа Киріака Костанді не затвердила, а призначила на цю посаду Володимира Семеновича Курочкіна, викладача графічних мистецтв, із чим категорично не погодилося ОТКМ. Конфлікт тривав два роки, доки у березні 1917-го міським головою обрали віцепрезидент ОТКМ Михайло Брайкевич, який одразу ж розв'язав це питання. 23 березня 1917 року 65-річний художник та педагог Киріак Костанді прийняв новий виклик — пристав до виконання обов'язків зберігача Міського Музею красних мистецтв.
Тепер, крім творчої й педагогічної діяльності, а Костанді 1918 року викладав живопис у Вищому художньому училищі, гімназії фон Гірш-Брамм та фотографічних курсах Михайла Мучкіна, на плечі немолодого Костанді ліг ще один обов'язок — турбота про музей. Це не тільки зміна експозиції, з якої він почав свою роботу, а ще приймання нових експонатів, організація виставок, усіляке листування, складання щорічних звітів про діяльність музею, величезне адміністративне та господарське навантаження. При тому, що у 1918 році штат Міського музею красних мистецтв складався всього лише з трьох людей: хранитель Музею Костанді Киріак Костянтинович, швейцар Немировський Іван Григорович та служитель Мельницький Михайло.