Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Блог [UA]

131 рік із заснування Товариства південно-руських художників (ТЮРХ)

Цього року виповнився 131 рік із заснування Товариства південно-руських художників — однієї з ключових художніх формацій кінця ХІХ століття у Причорноморському регіоні, що справила неабиякий вплив на художнє життя Одеси і стала важливим етапом для майбутнього Одеського художнього музею.

Перші збори ТЮРХ відбулися 11 березня 1890 року, головували ними художники Микола Скадовський, Кіріак Костанді, Євген Буковецький, директор малювальної школи Олександр Попов, Геннадій Ладиженський, Борис Едвардс, Афанасій Розмаріцин.

Мотивів для появи такого товариства було декілька, певною мірою випадкових: накопичення у місцевих художників великої кількості непроданих робіт; надихаючий приклад вже доволі успішних в той час передвижників з їхніми пересувними виставками; дозрілий потенціал Спільноти витончених мистецтв, що утворилася за кілька десятиліть до того.

Відтоді ТЮРХ впродовж 29 років, окрім воєнного 1914-го, щороку влаштовувало велико виставку. До самого Товариства входили 87 художників, і більш ніж 280 митців брали участь у його виставках та акціях. В різні роки з ними виставлялися такі художники як Кандинський, Сєров, Левітан, брати Бурлюки, Баранов-Россіне.

Перші десять років виставки проходили майже щороку в новому приміщенні — Біржовий зал, зали редакції «Одеських новин», будинок Раллі тощо; також пересувні виставки ТЮРХ проходили у Харкові та Москві.

1899 року за активного сприяння Товариства відкривається Міський музей витончених мистецтв — нині відомий як Одеський художній музей. Починаючи з 1901 року і майже без виключень аж до останньої виставки 1919 року ТЮРХ проводить щорічні вернісажі саме тут.

Діяльність Товариства була важливою для подальшого розвитку одеської художньої сцени. Виставки були комерційно успішними і дозволяли художникам істотно покращувати своє становище. Деякі після вдалого дебюту з ТЮРХ наверталися до авангардних течій і згодом здобули світової слави, як-от Василь Кандинський.

Після Революції та з початком Громадянської війни Товариство вже не могло продовжувати діяльність у звичному режимі. 1919 року відбулася остання виставка; 1921 року помер Кіріак Костанді, який очолював правління ТЮРХ впродовж 19 років. Наступного року діяльність Товариства остаточно припинилася.

Південно-руські художники працювали переважно у реалістичному жанрі, наслідуючи традиції передвижників — але цей реалізм не був сухим та сірим: навпаки, їхні пейзажі розкривали найтонші відтінки південної природи, змальовували світло степного сонця та сповільнений плин життя біля моря.

Сьогодні в Одеському художньому музеї два зали присвячені ТЮРХ: в них експонуються роботи Костанді, Нілуса, Головкова, Буковецького, Едвардса, Бершадського, Ладиженського та інших видатних учасників спільноти. У 1990 році в музеї проходила велика виставка до 100-ліття Товариства. Науковці ОХМ активно вивчають спадок південно-руських митців: головна хранителька музею Людмила Єрьоміна публікувала статті, присвячені Кіріаку Костанді, Петру Ганському та Павлу Волокидіну.