Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
ОДЕСЬКИЙ ХУДОЖНІЙ МУЗЕЙ
ЗВІТ 2020 рік
РОЗДІЛ I
НАУКОВА РОБОТА
Наші наукові співробітники розробили декілька циклів екскурсій та лекцій
КОЛЬОРОВІ ЕКСКУРСІЇ
Вчимо наших відвідувачів «читати» картину через кольори — без зосередження на сюжеті або біографії автора спробуємо зрозуміти, як і для чого художник працює з конкретним кольором.
ПОЗАЛЬНІ ЕКСКУРСІЇ
Одна екскурсія — одна зала. З нашими екскурсоводами відвідувачі приділяють увагу окремій залі Одеського художнього та ближче знайомлються з кожною картиною.
ЛЕКЦІЙНИЙ КУРС «1 PEARL — 1 HOUR»
Курс лекцій «1 pearl — 1 hour» присвячено картинам, яким не приділяють уваги під час оглядових екскурсій.
Left
Right
У 2020 році Одеський художній видав каталог за редакцією нашого науковця Олександра Дмитренко «Одеський художній музей: історія колекції 1899—1941». Цей дослідницький нарис присвячено формуванню колекції Одеського художнього музею, біля витоків якого стояли Одеське товариство красних мистецтв та Товариство південноросійських художників. Опрацьовані чисельні документи, фотографії та джерела інформації з архіву музею, його картотеки і каталогів, створенних співробітниками музею.

Наші науковці також розробили та видали каталог до найголовнішого виставкового проєкту 2020 року «Суворі та стильні: мистецтво довгих шістдесятих». У двомовному каталозі зібрано більше 200 робіт художників-суворостильців, що були представлені на виставці, біографічні дані, архівні фотографії, тощо.
РОЗДІЛ ІІ
ВИСТАВКИ
ЛЮТИЙ — ЧЕРВЕНЬ 2020
Віктор Маринюк. Жити уважно
650 відвідувачів

Віктор Маринюк — легенда одеського нонконформізму.

Діапазон Віктора Маринюка — від ранніх експресивних експериментів, співзвучних актуальному на початку 60-х років ХХ сторіччя «суворому стилеві» до лірично-геометричної абстракції, часто органічно поєднаної з умовною лінеарністю.
ЧЕРВЕНЬ — СЕРПЕНЬ 2020
Юрій Сивирин. Чорне дзеркало
1102 відвідувача

Юрій Сивирин намагається називати речі своїми іменами і цим оголює рани. «Що таке час?» — головне питання, яке турбує автора. «І чи є ще такі, як я, що так само болісно переживають миготіння та зникнення смислів і образів?» — роботи Сивирина про пошук співчуття та розуміння. Йому, як і всім нам, доводиться жити в режимі постійних інформаційних травм і атак. Але він, не соромлячись, ділиться своїм унікальним досвідом виживання в задзеркаллі — веде відверту розмову про сенс свого і нашого з вами життя.
ВЕРЕСЕНЬ — ЛИСТОПАД 2020
Ігор Гайдай. Verum in grano
1376 відвідувачів

Цей проєкт досліджує і розкриває силу дикої природи, що ховається в маленькому зернятку. У виставці насіння виступило предметом медитації і відображає дуальність матеріального світу. Адже форма зерна ніяк не показує, якою буде рослина, коли проросте, зацвіте та зів'яне: головне в ньому — інформація, яку не побачити навіть у мікроскоп.

Ігор Гайдай — відомий український фотохудожник. Автор кількох фотокниг, викладач, співорганізатор Національної спілки фотохудожників України. Засновник однієї з перших приватних фотостудій у незалежній Україні та галереї «Камера». Учасник виставок та художніх резиденцій у Франції, Австрії, Німеччині, Білорусі.
ЖОВТЕНЬ 2020 — СІЧЕНЬ 2021
Михаїл Рева. Одкровення/Revelation
3875 відвідувачів

Михаїл Рева — український скульптор, живе і працює в основному в Одесі. Там він створив ряд відомих творів: «Дванадцятий стілець» на Дерибасівській; фонтан в Грецькому парку; «Ангел милосердя» на Дитячому реабілітаційному центрі імені Бориса Литвака, який в місті так і називають «Будинок з ангелом». Засновник фонду Reva Foundation. На виставці представлені роботи різних років, від ранніх, таких як ікони, створені для фільму «Пустеля» Михаїла Каца, до цьогорічних робіт змішаної техніки, які Михаїл Рева створював у Мексиці, перебуваючи там під час карантину.
ЛИСТОПАД 2020 — СІЧЕНЬ 2021
Микола Глущенко. Остання свобода: пізні етюди з фондів Одеського художнього
881 відвідувач

Микола Глущенко (1901, Новомосковськ, Дніпропетровщина — 1977, Київ) — одна з найяскравіших фігур українського живопису минулого століття.

Біографія Миколи Глущенка схожа на авантюрний роман: у ній знайшлось місце затяжній еміграції, агентурній діяльності, численним закордонним мандрівкам і плідній творчості. За життя митець створив понад 10 тисяч полотен. Виставка «Остання свобода» познайомить одеського глядача з пізнім періодом діяльності митця — останні 20 років його життя.
13 березня ми відкрили виставковий проєкт «Суворі та стильні: мистецтво довгих шістдесятих», який відвідали 3028 осіб
ДО ВИСТАВКИ МИ ПРОВЕЛИ ОСВІТНЮ ПРОГРАМУ:
Провели 28 кураторських та 2 директорських екскурсії
5 лекцій та панельну дискусію
Результатом виставки став двомовний каталог
У каталозі зібрано більше 200 робіт з фондів Одеського художнього та інших музеїв України, а також приватних зібрань. Каталог включає тексти українською та англійською мовами, а також архівні фотографії і біографічні дані художників-«суворостильців».
Придбати каталог
Left
Right
Також цьогоріч Одеський художній взяв участь у виставковому проєкті «Відбиток», що пройшов у Мистецькому аресеналі в Києві з 3 липня по 16 серпня. Проєкт мав на меті показати цілісну картину української графіки від початку ХХ століття до сьогодення. На виставці було представлено більше 500 робіт, серед яких зокрема естампи Олександра Постеля та Генадія Гармидера із зібрання Одеського художнього.
Олександр Постель. Одеськи мости
Генадій Гармидер. Узвіз до моря
Олександр Постель. Провулок
РОЗДІЛ ІІІ
ЗАХОДИ
У 2020 РОЦІ МИ ПРОВЕЛИ:
11 кінопоказів простонеба в рамках проєкту «Кіно в музеї | OPEN AIR ART»
Стали локацією для благодійного Vintage Charity Market & Sova Picnic
Провели закритий захід для друзів та клієнтів ювелірного дому Cartier
Special events
В Одеському художньому тричі робили пропозицію, чотири рази святкували дні народження, шість компаній відвідали корпоративні екскурсії
OFAM дітям
Всього спеціальні дитячі івенти у 2020 році відвідали 369 дітей:
Розважальні майстер-класи та квести — 230 дітей;
Школа юного музейника — 63 дитити;
OFAM Kids Camp — 76 дітей.
РОЗДІЛ IV
ІНФРАСТРУКТУРНІ ЗМІНИ
У 2020 році ми замінили освітлення у 24 залах музею
Відкрили оновлений виставковий простір
Завдяки Фонду захисту біорізноманіття України ми встановили освітлення та систему галерейної розвіски картин у залі № 15. Таким чином нам вдалося відкрити оновлений виставковий простір для камерних виставок.
Розпочали розробку проєктно-кошторисної документації для реставрації будівлі музею
Забезпечили WiFi покриття на території усього музею, а також встановили IP-телефонію для ефективної внутрішньої комунікації
Туалети для відвідувачів стали комфортнішими, у нас також з'явився пеленальний столик
РОЗДІЛ V
ФАНДРЕЙЗИНГ
КЛУБ МАРАЗЛІ
  • Цьогоріч до благодійного Клубу Маразлі приєдналися 29 нових учасників
  • 37 учасників цього клубу зробили внесок другого року
  • Станом на 30 грудня 2020 року в Клубі Маразлі — 92 учасники
  • Загальна сума членських внесків за 2020 рік — 1 910 000 ₴
Загальна сума коштів, які були залучені від фандрейзингових подій до БФ «Друзі музею» — 277 191 ₴
У 2020 році ми провели дві фандрейзингових події, завдяки яким ми зібрали кошти на розвиток та підтримку Одеського художнього
Благодійний бранч з Le Silpo
Благодійну вечерю з Fratelli
У 2020 році ми залучили на реставрацію рам та картин, а також придбання музейних стекол 57 470 ₴
Цьогоріч ми отримали у подарунок 37 витворів мистецтва, серед них:
Михаїл Рева «Каміння»
Юрій Соломко «Старий глобус»
Тіберій Сільваші «Живопис»
Ілля Ісупов «Людина з грибами»
Олександр Кліменко «Промені Ціолковського»
Матвій Вайсберг «Пам'яті Темо Свірелі»
Олександр Животков «Робота #2» з циклу «11 років»
Юрій Сивирин «Клони»
Давід Шостак «Розстріляна культура»
РОЗДІЛ VI
СУВЕНІРНА ПРОДУКЦІЯ
У 2020 році ми значно роширили лінійку нашої сувенірної продукції
ШКАРПЕТКИ
Розробили колекцію музейних шкарпеток: наразі маємо 8 видів з репродукціями картин з зібрання Одеського художнього.
ПІНИ
Розробили колекцію музейних пінів.
ШОПЕРИ
Розробили колекцію музених шоперів: наразі маємо 5 видів сумок з репродукціями робіт з зібрання Одеського художнього.
ДЛЯ МАЛЮКІВ
Цьогоріч ми вирішили попіклуватися і про наймолодших наших відвідувачів і розробили боді та шкарпетки для малюків від 0 до 12 місяців.
ШОВКОВЕ МИСТЕЦТВО
Розробили колекцію шовкових хусток з репродукціями картин з зібрання Одеського художнього.
ЯЛИНКОВІ ПРИКРАСИ
Розробили ялинкові прикраси з репродукцією роботи «Політ» Олександра Ацманчука.
РОЗДІЛ VII
КАРАНТИН БЕРЕЗЕНЬ — ТРАВЕНЬ 2020
  • Під час карантину ми провели 8 безкоштовних онлайн-лекцій та 7 майстер-класів для дітей.
  • День музеїв — 18 травня — ми також провели у форматі онлайн: 6 екскурсій, 3 public talk.
  • 7 квітня у наших соціальних мережах ми запустили кампанію #OFAMneedsHelp, завдяки якій нам вдалося зібрати 207 000 ₴: 127 000 ₴ з продажу сувенірної продукції, 80 000 ₴ — благодійні внески.
Зробили музей доступнішим під час карантину завдяки 3D-туру.
РОЗДІЛ VIII
МУЗЕЙ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Цьогоріч ми створили Telegram-канал, завдяки якому нашим відвідувачам стало комфортніше дізнаватися про всі події, що відбуваються в Одеському художньому. Також у нас з'явилися Telegram-канал для дітей та їх батьків, що цікавляться дитячими подіями, та закритий канал для учнів Школи юного музейника.
РОЗДІЛ ІХ
ГРАНТИ
Всього у 2020 році Одеський художній отримав 1 102 314 ₴, з них 349 183 ₴ — підтримка Українського культурного фонду під час карантину, 753 131 ₴ — грант від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) завдяки якому ми змогли реалізувати проєкт «Музеї в авангарді суспільних змін».
Команда Одеського художнього музею завершила проєкт «Музей в авангарді суспільних змін», що складався з трьох частин і дев'ять місяців тривав у трьох містах України — Одесі, Херсоні та Бердянську — на базі Одеського художнього, Херсонського художнього та Бердянського художнього музеїв. Він включав у себе лекції, мистецький айдіатон зі створення арт-об'єкта та проведення виставки Ісаака Бродського, покликані відслідкувати те, наскільки тісно пов'язані між собою мистецтво, культура, суспільство та політика.
РОЗДІЛ Х
Одеський художній у цифрах


Загальна сума коштів від продажу квитків та послуг у 2020 році — 3 002 646 ₴

Всього у 2020 році Одеський художній відвідало 31 404 людей
На жаль, цього року через карантинні обмеження ми змогли провести лише 2 дні безкоштовного відвідування. Ми повернемося до цієї практики, коли це знову буде безпечним.
Розділ ХІ
Видатки зі спецрахунку
Дякуємо за вашу підтримку! До зустрічі в музеї!
Завантажити звіт у форматі PDF.